android: routing or map problem
 • hello,

  at first i'd like to thank your for the application. i'm now using it quite a while and it helped me a lot.

  travelling in italy i had a problem: i could not pass a certain roundabout.
  other apps and online-services are able to route through it. i also checked the osm-data and wasn't able to find a reason.
  the app either finds no route or trying with another starting-position it calculates a route which avoids this roundabout:

  here are some screenshots:
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/17268901/mapfactor/1/Screenshot_2013-09-10-14-05-32.png (for comparison: http://osrm.at/51q)
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/17268901/mapfactor/1/Screenshot_2013-09-10-14-36-46.png (http://osrm.at/51r)

  i guess that the red crosses in the roundabout are indicating any kind of restriction and i suspect that this could be the reason of this behaviour.
  but in the osm-data there is and never was any restriction.

  version is 1.0.0, maps are up-to-date (is it true, that the latest map for italy is version 201305190?), settings are all default.
  the respective osm-object is http://www.openstreetmap.org/browse/way/180363982

  thanks in advance
  christian

 • 4 Comments sorted by
 • Hi Christian,
  this roundabout was edited Mon, 19 Aug 2013 18:41:12 +0000
  I think it will be OK with the next map release.
  regards

 • hello,

  i saw the edit, but only now i'm understanding it
  of course roundabout and oneway=-1 can't go with each other ...
  so lets wait for the update and see, if this was the point.

  if i may ask: when will the update happen, because as told above, the most recent version by now is from may ...

  best regard
  christian • there were some problems with Italian data, but it should be released within two weeks
 • Well, the "italy_osm_130913.mca" is finally available on Early Maps Access (on all servers should be within 1hour). Note, that it is computed still from August 2013 planet. The problem was with '\0' house numbers (both should be fixed now, so hopefully no issues in October. So you can try it ... but it won't contain edit form 19 Aug, as the planet was generated on 14th.
 • Zdravím, podle žádosti v androidím obchodě Play jsem chtěl připomínky k programu napsat sem, ale nějak se to tu topí ve spamech, snad je tohle to správné místo.

  Nevím, jestli bude můj komentář k něčemu, bohužel píšu po paměti až pár týdnů po návratu z cest a neumím dodat přesné reference na místa, kterými jsem projížděl. Nechal jsem se (v polovině srpna) navigovat z Kaunasu přes Polsko do Horního Polubného. V noci jsem objížděl centrum Varšavy po několikaproudé silnici (bohužel už právě nevím, po které přesně, odhaduju číslo 8, objezd ze severozápadu). Ta silnice má některé sjezdy řešené tak, že krajní pruh vyjede za protihlukovou bariéru, tam se dá odbočit, případně to sjede níž na křižovatku, za ní je obdobně zase nájezd. Mapfactor mě dvakrát přesvědčoval, že se mám držet vpravo a vyjet z té magistrály. Poprvé jsem to udělal, ale za protihlukovou stěnou se ukázalo, že magistrálu vlastně opouštět nemám, nýbrž se na ni mám zase tím nájezdem pěkně vrátit. Podruhé jsem byl na tuto past připraven, stihl jsem si oddálit a prohlédnout mapu a prostě jsem ho neposlechl. Nejspíš předpokládal, že to za zdí bude kratší :-) (což je divné, mám pocit, že to byla vnější strana oblouku). Nijak zvlášť mi tím neublížil, jen zmátl.

  Kromě toho jsem si za těch 8000 km, které jsem s ním najezdil, zvykl, že důvěřovat jeho časovým odhadům by byla bláhovost. Netuším, jak na ně chodí, možná jen sečte rychlostní limity na trase? Ale to pro mě naštěstí není podstatné, důležité bylo, že mě provedl neznámým městem a řekl mi, kolik zbývá kilometrů.

  Každopádně díky za skvělý (nulový) poměr cena/výkon. Předpokládal jsem, že za autonavigaci pro Androida budu muset i něco zaplatit, ale podle rozporuplných recenzí jsem se pořád nemohl rozhoupat, od koho bych si zajíce v pytli koupil. Až jsem narazil na Mapfactor s OSMapami a zjistil, že mi zcela postačí :-)

  Dan

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

In this Discussion